❇ رفع سردرد در ماه رمضان با طب سنتی ❇

متخصص طب سنتی با بیان راه‌های درمان انواع سردرد هنگام روزه‌داری گفت: طب سنتی برای سردردهای میگرنی، کم‌خونی و سینوزیتی توصیه‌های ویژه دارد.

غلامرضا کردافشاری، متخصص طب سنتی در رابطه با راه درمان انواع سردرد در هنگام روزه‌داری با استفاده از طب سنتی گفت: سحری نخوردن یکی از علل سردرد به هنگام روزه‌داری است به همین دلیل روزه‌داران هرگز بدون سحری روزه نگیرند و اگر خواب ماندند در افطار بعدی با آب گرم و خرما افطار را باز کنند و در خوردن وعده شام بعد از افطار، عجله نکنند.

سید جواد علوی، کارشناس طب سنتی نیز درباره سردرد در ماه رمضان اظهار داشت: سردرد یکی از مشکلات شایع میان روزه‌داران است که با رعایت تدابیر خاص به رفع سردرد می‌توان کمک کرد.

🔸سردرد به چند دسته تقسیم می‌شود که از مهم‌ترین آن می‌توان به سردرد میگرنی و کلاه‌خودی، سردرد ناشی از کم‌خونی و سردرد سینوزیتی اشاره کرد.

♦سردردهای میگرنی

معمولاً درد شقیقه نشان از سردردهای میگرنی است که برای رفع آن بهتر است که یک قاشق عسل را با آب جوش مخلوط کرده و لیموترش به آن اضافه کنند و یک بار بعد از سحری و یک بار قبل از خواب مصرف کنند که خود به بهبود آن کمک می‌کند.
به‌گفته وی آب جوش و عسل خود به پاکسازی بدن از مواد زائد نیز کمک می‌کند.

♦سردرد ناشی از کم‌خونی

 برای رفع سردردهای ناشی از کم‌خونی عسل با آب‌جوش بدون لیموترش استفاده شود، به این صورت که مخلوط آب و عسل را یک بار قبل از خواب و یک بار بعد از مصرف سحری مصرف کنند.

♦سردردهای سینوزیتی

برای رفع سردردهای سینوزیتی بهتر است که با بُخور به پاکسازی مغز و تخلیه سینوس‌ها بپردازند، به این نحو که بهتر است هر شب قبل از خواب از مخلوط چند گیاه مانند آویشن، پونه، نعناع، اسطوخودوس و مرزنجوش بُخور دهند.
می‌توان از هرکدام از گیاهان یادشده تهیه کنند و 3 قاشق غذاخوری از مخلوط آن در آب‌جوش ریخته و به‌مدت 20 دقیقه بُخور دهند و پس از اتمام بُخور سر و صورت خود را پوشانده سپس با روغن سیاه‌دانه یا کنجد، پیشانی، پشت گوش و روی گونه‌ها و بینی را ماساژ دهند، این کار به پاکسازی سینوس‌ها کمک می‌کند.
برای رفع سردردهای ناشی از کم‌خونی عسل با آب‌جوش بدون لیموترش استفاده شود، به این صورت که مخلوط آب و عسل را یک بار قبل از خواب و یک بار بعد از مصرف سحری مصرف کنند

🔸درباره روزه‌دارانی که دچار سردرد ناشی از سینوزیت شده‌اند و درد آن در هنگام روزه برایشان مشکل‌ساز شده است می‌توان از سیستم تخلیه بخور و مخلوطی از روغن بنفشه یا بنفشه بادام هر شب قبل از خواب استفاده کرد.

🔸در نهایت این که
نوشیدن رقیق چای باعث کاهش سردرد در این ایام می‌شود و کم‌کم باید مقدار مصرف چای را کم کنند تا در زمان روزه دچار سردرد نشوند.
همچنین روزه‌داران باید حتماً وعده سحری بخورند تا طی روز احتمال سردرد کمتر شود.

موضوعات: رفع سردرد در ماه رمضان با طب سنتی
[چهارشنبه 1396-03-17] [ 12:19:00 ب.ظ ]